Firefox ta dilediğiniz web sayfalarını engelleyinKullanıcılar internete erişmek için tarayıcılardan faydalanırlar bu sebeple tarayıcılar internet erişimi için son derece önemlidir. Yapılan araştırmalarda Firefox un eski popüleritesini yitirmesine rağmen

halen Tarayıcı pazar payı bakımından ikinci sırada olduğunu göstermektedir, Firefox bir çok diğer tarayıcıda olduğu gibi chromium motorunu kullanmaz bunun yerine ilk olarak Netscape tarafından geliştirilmiş olan Gecko motorunu kullanır tüm bunlar Firefoxun halen geniş bir kullanıcı kitlesi bulunduğunu kanıtlamaktadır.

Firefox ta eklenti veya yazılım kullanmadan web sayfası engelleyin

Bizimle email yolu ile iletişime geçen bir takipçimiz sisteminde alışkanlık gereği sadece Mozilla Firefox kullandığını diğer tarayıcıları engellediğini fakat çocukların Firefox üzerinden bazı oyun sitelerine erişip saatlerce oyun oynadıklarını ve ders yapmadıklarını yazmış . Kendisine Hosts dosyası ile neden engelleme yapmadığını sorduğumda Kullandığı antivirüsün hosts dosyasında değişikliğine izin vermediğini belirtip Firefox ta herhangi bir eklenti kurmadan kolayca Web sayfası (Web sitesi) engellemenin bir yolunun olup olmadığını sormuş. Evet bu mümkündür.

Firefox ta policies.json dosyası ile web sayfası engelleyin

1. Firefox tarayıcısının kapalı olduğundan emin olun. Masaüstünüzdeki Firefox ikonuna sağ tıklayın ve Özellikler dedikten sonra dosya konumunu aç butonuna tıklayın. Karşınıza Firefox un kurulu olduğu klasör açılacaktır , aynı yere çalıştır penceresinden ulaşmak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz. İlk komut x64 (64 bit) Firefox klasörüdür ikincisi ise x86 (32 bit)

%PROGRAMFILES%Mozilla Firefox
%PROGRAMFILES(X86)%Mozilla Firefox

2. Açılan klasör içerisindeki boş bir yere sağ tıklayın ve Yeni – Klasör deyin oluşan yeni klasörün ismine de “distribution” deyin.

3. Şimdi masaüstünüzde Yeni – Metin Belgesi deyip bu yeni belgenin ismini ve uzantısını “policies.json” olacak şekilde değiştirin ardından belgeyi bir metin editörü ile açıp aşağıdaki kodları yapıştırın ve kaydedin. Elbetteki yasaklanacak URL yerine kendi yasaklamak istediğiniz URL yi yazmanız gerekecektir.


 "policies": 
  "WebsiteFilter": 
   "Block": ["https://www.sordum.net/*"],
   "Exceptions": ["http://example.org/*"]
  
 

4. Son olarak “policies.json” dosyasını “distribution” klasörünün içerisinde atın ve Firefox u yeniden başlatın. policies.json dosyası ile engelemenin avantajı tüm işletim sistemlerinde geçerli olmasıdır.

Bu şekilde dilerseniz Firefox ta tüm web sayfalarını yasaklayabilir ve sadece belirli web sayfalarının görüntülenmesine izin verebilirsiniz. Tek bir sayfayı yasaklayabilirsiniz veya 1000 adet URL yasaklayabilirsiniz birden fazla URL yasağı için Block kısmına , aralarında virgül olacak şekilde ilaveler yapmanız gerekecektir. Örnek policies.json dosyalarını aşağıdaki linkten edinebilirsiniz.

– Windows Güvenlik duvarı ile Ip yada web sayfası yasaklama Burada

– Powershell komutu ile Web sayfası yasaklayın Burada

– Windows 10 da kolayca web sitesi engelleyin Burada

– Komut istemi (Cmd) ile websayfası nasıl yasaklanır Burada

– Bluelife Hosts editör ile Hosts dosyanızı editleyin Burada

– Sadece izin verdiğiniz web sayfaları görüntülensin Burada

– Windows 10 da modern uygulamalar nasıl yasaklanır Burada

– USB portlarını ve CD-DVDrom u engelleyin Burada

Reklam