Çocuğunuza İyilik Yapın, Onunla İlgilenin

Arkadaşlar bugün çocuğunuza yapabileceğiniz bana göre en büyük iyilikten anlatmak isterim. Bana kalırsa bir çocuğun gelişimindeki yapı taşlarından birisidir bu. Peki bu kadar hararetle bahsettiğim konu nedir? Tabi ki de sorumluluk.

Çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren bu duyguları katmalısınız aksi taktirde evladınız ileri ki zamanlarda elde ettiklerini sorumsuzca çarçur edebilir. Hatta bütün bu tarz şeyleri kaybetmekle kalmayıp eksi hanelere bile düşebilir. Bir ebeveyn için bunu görmek gerçekten kahredici olabilir. Bunun için çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren bu özelliği kazandırmalısınız. Ona küçük bir balık alarak yada bir eşyaya göz kulak olmasını sağlayarak bunun temelini atabilirsiniz. Hem böylelikle hareketlerini gözlemlemiş olursunuz hemde ileride onun için çok büyük bir avantaj sağlayacak bir özelliği çocuğunuza aşılamış olursunuz. Inanırım evladınız bu günleri ileride hatırlayınca size minnettar olacaktır. Ben haiz olduğum bir çok özelliğimi ailem sayesinde kazandım inanırım sizler için de bu durum böyledir. İnsanlar ailelerinin birer esiridir aile çocuğunu iyi mi inşa ederse çocukta ilerde onu yansıtır çevresindekilere. Meydana getirilen en büyük yanlışlardan birisi de evladı yetiştirebilecek erdeme haiz olunup olunmadığını sorgulamadan, çocuk nasibi ile gelir mantığıyla bir fert dünyaya getirmektir.

Bilgili bireyler bilgili bireyleri yetiştirirler. Bir toplumun ötekilerden ayrılmasının yegane yolu da bu haritadır. Bazı çevrelerin kendilerine üstüne yapılan bu analizleri gene kendilerinin bozmasının saçmalığı hepimizi üzüyor hatta ortalamalarımızı da aşağıya çekiyor.

Bilgili insanların üstüne düşen yük her geçen gün ağırlaşıyor…

Reklam